Adaptacja

To pierwszy przełomowy moment w życiu dziecka, a zarazem milowy krok do znacznej samodzielności.

Dziecko, uczestnicząc w zabawach, zdobywa pierwsze doświadczenia społeczne i nabiera poczucia bezpieczeństwa, oswaja przyszłe rozstanie z rodzicami, stopniowo przyzwyczajając się do nowego otoczenia. Rodzice mają możliwość towarzyszenia dziecku w tym procesie oraz zapoznania się ze specyfiką pracy naszego przedszkola.

Plan adaptacji:

Zapraszamy do udziału w programie adaptacyjnym dla nowych dzieci i ich rodziców w terminie:

- ostatnie dwa tygodnie sierpnia.

To zajęcia prowadzone przez nauczycieli wychowawców grup oraz nauczycieli pomocniczych. Rodzic towarzyszy dziecku podczas zajęć, aż do momentu jego zaadaptowania się w grupie. Zajęcia są doskonałą okazją, aby dziecko w bezpieczny sposób mogło poznać przedszkole. Podczas zabaw z innymi dziećmi zdobędzie pierwsze doświadczenia społeczne, które przygotują je do rozstania się z rodzicami.

Atrakcyjne zabawy i zajęcia, pobyt na powietrzu... i czas na rozstanie z rodzicami. W tych wyjątkowych dniach zadbamy, żeby dzieci łagodnie weszły w świat przedszkola. Wspierać je będą rodzice, profesjonalnie przygotowani nauczyciele i pedagodzy wspierający.

Program zajęć to elementy planu dnia, tworzące ramy tego, co na co dzień dzieje się w przedszkolu.

• powitanie (etykietki z imionami, emblematy „buziek”, naklejki wzmocnienia pozytywnego)
  • zabawy dowolne
  • zabawy kierowane
  • elementy zabaw ruchowych
  • ekspresje plastyczne
  • element posiłku
  • zabawa na placu zabaw
  • pożegnanie

W pierwszym dniu zapraszamy rodziców do współuczestniczenia w zabawach i pracy. Drugiego i trzeciego dnia- do biernej obserwacji zajęć, a w kolejnych- do pozostawienia dziecka na godzinę- dwie w sali zabaw lub na dworze.

Organizowane przez nas spotkania adaptacyjne to przede wszystkim zabawy ogólnorozwojowe pod okiem doświadczonych pedagogów, zajęcia umuzykalniające, artystyczne, ruchowe i plastyczne. A gdy dziecko jest już pochłonięte zabawą z nowymi kolegami- rodziców zachęcamy do spotkania i rozmowy z z wychowawcami, panią dyrektor czy dyżurującym przedszkolnym logopedą.